<<Elöző fejezet | Tartalom | Következő fejezet>> |
4. Relációs algebra műveletei
4.1. Szelekció
4.2.Projekció
4.3.Descartes szorzat
4.4. Összekapcsolás
4.5. Halmaz műveletek
4.5.1 Unió
4.5.2 Metszet
4.5.3. Különbség
A relációkkal kapcsolatban a matematika egy külön ága fejlődött ki. A matematikusok műveleteket definiáltak a relációkra és a halmaz műveleteket is alkalmazták a relációkra. Röviden ismertetjük ezeket a műveleteket.
A szelekció művelete során egy relációból csak egy adott feltételt kielégítő sorokat őrizzük meg az eredmény relációban.
1.1 ábra Szelekció, horizontális megszorítás
A projekció során egy reláció oszlopai közül csak bizonyosakat őrzünk meg az eredmény relációban.
1.2 ábra Projekció, vertikális megszorítás
A Descartes szorzat két reláció sorait minden kombinációban egymás mellé teszi az eredmény relációban.
1.3 ábra Descartes szorzat
Az összekapcsolás művelete két vagy több relációt kapcsol össze egy-egy attributum érték összehasonlításával. Az összekapcsolás leggyakoribb esete amikor az attributumok egyezését vizsgáljuk, ezt egyen összekapcsolásnak nevezzük. A nem egyenlőségen alapuló összekapcsolást Theta kapcsolásnak nevezzük.
Ez egy speciális szorzás mely a következő műveletsorral írható le
Az az összekapcsolást, mely két reláció közötti kulcs-külső kulcs kapcsolat alapján történik természetes összekapcsolásnak hívjuk.
Az összekapcsolás eredmény relációjában az első reláció csak azon sorai szerepelnek, melyekre található a feltételt kielégítő sor a második relációban. Gyakran arra van szükség, hogy az első reláció valamennyi sora szerepeljen legalább egyszer az eredmény relációban. Ezt a fajta összekapcsolást külső összekapcsolásnak nevezzük.
A halmazokkal kapcsolatos alapvető műveleteket, unió metszet, különbség, a relációkra is értelmezzük. Minden értelmezett halmazművelethez legalább két operandus szükséges, a különbség esetében több sem lehet. A halmaz műveletek csak azonos szerkezetű relációk között hajthatók végre, ez alatt azt értjük, hogy a műveletbe bevont két reláció oszlopainak meg kell egyeznie az elnevezésben és a tárolt adat tipusában is. A relációkra általában a komplemens képzés nem értelmezhető.
Az unió művelete azonos szerkezetű két vagy több reláció között végezhető el. Az eredmény reláció tartalmazza azokat a sorokat, melyek a műveletbe bevont relációk közül legalább egyben szerepelnek. Ha ugyanaz a sor az egyesítendő relációk közül többen is szerepelne, akkor is csak egyszer szerepel az eredmény relációban.
1.4 ábra Az unió művelet
A metszet művelete azonos szerkezetű két vagy több reláció között végezhető el. Az eredmény reláció csak azokat a sorokat tartalmazza, melyek a műveletbe bevont relációk közül mindegyikben szerepelnek.
1.5 ábra A metszet művelet
A különbség művelete azonos szerkezetű két reláció között végezhető el. Az eredmény reláció csak azokat a sorokat tartalmazza, melyek a első relációban megtalálhatóak, de a másodikban nem.
1.6 ábra A különbség művelet
<<Elöző fejezet | Tartalom | Következő fejezet>> |